Jakie koszty trzeba wziąć pod uwagę przy budowie domu jednorodzinnego?
Budowa domu to bardzo poważna inwestycja, którą warto odpowiednio zaplanować. Źle przygotowany inwestor może bowiem znacznie przekroczyć zaplanowany budżet. Oczywiście kwoty pojawiające się w kosztorysach mają charakter orientacyjny, opierają się bowiem na średnich standardach materiałów budowlanych. Jednak szczegółowe zaplanowanie poszczególnych etapów budowy oraz związanych z nimi kosztów to jedyna gwarancja oszczędności w trakcie budowy, lecz także komfortu psychicznego.
Co trzeba wziąć pod uwagę?
Na ostateczny koszt budowy składa się wiele czynników, które najlepiej brać pod uwagę na wczesnym etapie jej planowania. W celu oszacowania wstępnie jaka będzie cena danej inwestycji, warto zwrócić uwagę na to, jaka jest powierzchnia użytkowa oraz powierzchnia netto budynku. Ważna jest także bryła planowanego obiektu oraz kubatura pomieszczeń. Przy określaniu oczekiwanych kosztów kluczowa jest także liczba kondygnacji.
Na koszty budowy domu wpływa także metoda realizacji budowy, czyli to, jaki jest stosunek prac wykonanych sposobem gospodarczym do prac zleconych firmie budowlanej oraz region, w którym jest realizowana inwestycja. Ważny jest także rodzaj i klasa używanych materiałów budowlanych, a także kalkulacja wszelkich elementów robót branżowych takich jak: prace sanitarne, elektryczne czy teletechniczne.
Profesjonalnie wykonany kosztorys
W celu poznania najbardziej prawdopodobnego kosztu wybudowania naszego wymarzonego domu warto zlecić wykonanie profesjonalnego kosztorysu przez firmę zajmującą się budową i wykończeniem domów. Taki kosztorys powinien zawierać wszystkie przewidywane w projekcie budowlanym elementy. Ważna jest również data jego wykonania, ponieważ kosztorys wykonany kilka lat wstecz może wymagać aktualizacji, ponieważ niektóre ceny mogą nie zgadzać się z tymi obowiązującymi w danym momencie.
Prawidłowo oszacowane koszty mogą pomóc w uniknięciu nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie budowy. Rzetelny kosztorys powinien być podstawą przejrzystych warunków współpracy z firmami budowlanymi lub z podwykonawcami. Często dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług kosztorysowych i projektowych oferowanych przez firmę budowlaną, z którą inwestor planuje docelowo współpracować.