Jak zabezpieczyć przed wilgocią "mokre pomieszczenia"?
Do pomieszczeń mokrych można zaliczyć nie tylko łazienkę, kuchnię czy przydomową saunę. Do tego rodzaju wnętrz zalicza się również toaleta, pralnia czy suszarnia. Pomieszczeniem mokrym można nazwać każde wnętrze, które ze względu na pełnioną przez siebie funkcję narażone jest na zawilgocenie. Zarówno ściany, jak i podłoga w mokrych pomieszczeniach jest narażona na ciągły bądź krótkotrwały kontakt z wodą bądź parą wodną.
W jaki sposób zabezpiecza się przed wilgocią "mokre pomieszczenia"?
Odpowiednio przygotowana hydroizolacja pozwala nie tylko na ochronę pomieszczeń mokrych, ale również innych, sąsiadujących z nimi. W procesie hydroizolacji ściany, sufit oraz podłoga powinny zostać zabezpieczone przed rozwojem grzybów i pleśni. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice baterii, spoiny, a także na okolice pod brodzikiem, za i od wanną. Dobrze zabezpieczone ściany, podłogi i sufity zapobiegną ewentualnemu przesiąkaniu wody.
Bardzo ważnym aspektem w pomieszczeniach mokrych jest prawidłowe odprowadzanie wody. Jest to szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń przylegających bezpośrednio do podłoża, kiedy nie mamy pewności co do szczelności warstwy izolującej. Wszelkie prace powinny zostać wykonane szczególnie starannie i z wykorzystaniem najwyższej jakości materiałów. Z tego tytułu do zabezpieczania przed wilgocią pomieszczeń mokrych warto zatrudnić profesjonalną firmę budowlaną, posiadającą wiedzę i doświadczenie, która wszelkie prace wykona z największą dokładnością.
Pomieszczenia mokre można podzielić na dwie strefy: mokrą oraz wilgotną. W skład strefy mokrej wchodzi podłoga oraz ściana na wysokości 10 cm ponad poziom posadzki, reszta należy do strefy wilgotnej. Do zabezpieczania mokrych powierzchni wykorzystuje się najczęściej folię w płynie oraz taśmy i narożne kształtki. Folia w płynie sprawdzi się świetnie zwłaszcza do uszczelniania materiałów, które niszczeją po kontakcie z wodą. Do tego rodzaju budulców można zaliczyć płyty kartonowo-gipsowe czy tynk gipsowy. Do uszczelniania przejść rur instalacyjnych i wpustów znajdujących się w ścianie lub podłodze używa się mankietów podłogowych bądź ściennych.