Jak długo trwa budowa fundamentów domu?
Budowa domu składa się z kilku etapów. Od stanu zerowego przez stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty aż po stan związany z pracami wykończeniowymi. Solidne wykonanie każdego z nich wymaga czasu. Szacuje się, że wybudowanie domu zajmuje średnio ok. dwóch lat. Wpływ na opóźnienie lub przyspieszenie prac budowlanych mają m.in. warunki pogodowe, kwestie finansowe oraz dostawy materiałów i dostępność fachowców. Najbardziej uzależniony od pogody jest pierwszy etap budowy, na który składa się m.in. położenie fundamentów. Warto wiedzieć, jak wiele czasu należy przeznaczyć na jego realizację.
Ile czasu zajmują prace na etapie zerowym?
Wykop fundamentów zawsze musi być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem działki. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie terenu, które zajmuje najczęściej kilka dni. Następne zadanie należy do geodety, który dokładnie wytycza powierzchnię budynku, określając jego parametry, takie jak np. punkty styku. Zakończeniem pomiarów jest złożenie wpisu w dzienniku budowy. Po czynnościach geodezyjnych przychodzi czas na zdjęcie humusu i rozpoczęcie wykopów pod fundamenty. Czas wykonywania tych prac uzależniony jest od tego, czy wykopy realizowane są ręcznie, czy za pomocą specjalistycznych sprzętów. Nawet ok. tygodnia może zająć ręczne kopanie fundamentów, z kolei praca maszyn nie zajmie więcej niż 3-4 dni.
Kolejnym krokiem na etapie zerowym budowy domu jest wylanie betonu pod ławy fundamentowe. Zajmuje to nie więcej niż jeden dzień. Aczkolwiek, jeśli dom będzie posiadał piwnicę, te prace potrwają dłużej. W dalszej części prac budowlanych istotne jest deskowanie i układanie zbrojenia ław fundamentowych, które są później zalewane mieszanką betonową. Czynności te przebiegają pod nadzorem kierownika budowy i trwają około 4 dni. Najbardziej czasochłonne okazuje się utwardzanie wylewki. Zabetonowane fundamenty należy podlewać przez ponad tydzień. Takie działanie zabezpiecza przed wysychaniem, które może powodować rysy, a w przyszłości nawet destabilizować całą konstrukcję.
Uzyskanie odpowiedniej twardości betonu może trwać około miesiąca. Im lepsze utwardzenie, tym większa gwarancja trwałości i stabilności całego budynku. Po tym czasie można przejść do wykonywania izolacji przeciwwilgociowej, która zajmuje zazwyczaj 3 dni. Na zakończenie ważne jest jeszcze zasypanie ław fundamentowych ziemią wydobytą w trakcie wykopów. Do ostatnich czynności etapu zerowego należy wykonanie posadzek i wprowadzenie instalacji podposadzkowych. Ich wykonanie trwa mniej więcej tydzień. Po upływie tych siedmiu dni można przejść do realizacji etapu surowego otwartego.
Ile czasu trzeba przeznaczyć na położenie fundamentów?
Podsumowując, harmonogram prac dla etapu zerowego budowy domu składa się z prac ziemnych, prac fundamentowych wraz z wykonywaniem piwnic lub nie (w zależności od preferencji inwestora) oraz przeprowadzeniem izolacji przeciwwilgociowej i położeniem posadzek. Realizacja wszystkich tych czynności trwa najczęściej od dwóch tygodni do około miesiąca. Ważne jest to, by zamknąć tę część budowy przed nadejściem zimy. Wszystko zależy jednak od warunków pogodowych oraz tempa pracy wykorzystującej nowoczesne sprzęty lub jedynie siłę ludzkich rąk.